YAŞAMDAN NASIL ZEVK ALIRIZ?

1- Kendin ile ilgilen;

Kendi ilgilerini, başkalarının ilgilerinden bir parça yukarıda tutmalısın.

2- Toplum ile ilgilen;

Çoğu insan toplumsal bir yapı içinde yaşamayı seçer, böylece kendini daha rahat ve mutlu olarak tanımlarlar, sadece sağlıklı insanlar; toplumsal ahlaki değerlere göre davranacak, başkalarının haklarını koruyacak ve yaşadığı toplumun sürekliliğini korumasına yardımcı olacak biçimde akıllıca davranışlar sergilerler.

3- Kendini Yönlendir;

Kendi hayatının sorumluluğunu yine kendinin taşıdığını bilmen gerekir.

4- Hoşgörülü Ol;

Kendinin ya da başkalarının yanlışlar yapmasına izin ver.

5- Esnek Ol;

Katı, önyargılı ve değişmez kurallara bağlı olmak mutlu olmayı zorlaştırır.

6- Belirsizlikleri Kabullen;

Her şeyin öngörülebilinir olduğu beklentisi içine girme.

7- Katılın;

Çoğu insan kendisinin dışındaki bir şeye etkin katılımda bulunduğu zaman, hatta kendinden geçercesine yoğun bir katılım yaşadığı zaman çok daha mutlu olurlar.

8- Kendini Olduğun Gibi Kabullen;

Kendini koşulsuz olarak kabullen. Kendini sürekli olarak başkaları ile karşılaştırma, başkalarına göre değerlendirme, derecelendirme ya da devamlı kendini kanıtlama çabası içine girme.

9- Risk Al;

Risk almak için istekli ol ama bunu yaparken yapmak istediklerini yapma çabası verirken kendini delicesine bir yüreklilik gösteriyormuş gibi değil anlamlı bir serüven içindeymiş gibi davranarak ilerle.

10-Gerçekçi Beklentiler İçinde Ol;

Ulaşılabilir olmayan amaçlar için zaman harcama. Gerçekçi olmayan bir şey peşinde koşma. Daha üstün ve eksiksiz bir başarı bekleme.

11- Engellenme Eşiğini Yüksek Tut;

Değiştirebileceğin koşulları değiştir. Değiştiremiyeceğin koşulları ise  yakınmadan katlanmayı ve bunlara ister istemez dayanabilmeyi de öğrenmelisin.

12-Kendi Sorumluluğunu Taşı;

Sağlıklı insanlar kendi düşünce ,duygu ve davranışlarının sorumluluğunu taşıyıp, başkalarını ve dünyayı suçlamadan, yada kaderini  suçlamadan kabul ederler.